Czy psychoterapia jest dla Ciebie?

Szukasz zapewne odpowiedzi na pytania czy psychoterapia działa, czy psychoterapia jest dla mnie albo "na czym polega psychoterapia"? Poniższy, krótki akapit powinien pomóc Ci również zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Szukasz zapewne odpowiedzi na pytania czy psychoterapia działa, czy psychoterapia jest dla mnie albo „na czym polega psychoterapia”? Poniższy, krótki akapit powinien pomóc Ci również zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia nie jest kolejnym wynalazkiem szarlatanów. To ważna metoda pracy psychologicznej, dająca bardzo korzystne rezultaty. Ma ona oczywiście różne oblicza, najczęściej zupełnie inne, niż znane Ci zapewne z filmów telewizyjnych.

Psychoterapia nie jest narzędziem tylko i wyłącznie dla osób chorych na zaburzenia psychiczne. Bardzo często korzystają z niej ludzie szukający w sobie odpowiedzi na nurtujące ich pytania: dlaczego moje życie wygląda tak a nie inaczej, dlaczego nie mogę poradzić sobie z lękiem czy stresem, dlaczego moje relacje z innymi są nie takie, jakich chciałbym doświadczać? Psychoterapia służy również rozwojowi osobowości. Przez uświadamianie sobie rzeczy do tej pory przed nami zakrytych, zaczynamy inaczej czuć i rozumieć to, co nas spotyka.

Jeśli więc psychoterapia może Ci pomóc, spróbuję powiedzieć Ci czym jest psychoterapia Gestalt. Na początek może wystarczyć wyjaśnienie, że jest to rodzaj metody, narzędzia użytego w zbliżaniu się do Twojego celu.

Psychoterapia Gestalt

Gestalt to jeden z głownych, uznanych nurtów w psychoterapii. Specjaliści nazywają to „modalnością”. Charakteryzuje się mocnym naciskiem na bycie „tu i teraz”, obserwowaniu swoich uczuć, doznań i potrzeb.

Gestalt na najwyższym miejscu stawia szacunek do człowieka i uznanie, że każdy z nas jest w pełni odpowiedzialny za swoje życie. I choć nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się dookoła, Gestalt pozwala poczuć nam wolność od przymusu i przywołać prawie „dziecięcą” szczerość w przyznawaniu się do niemocy bądź lęku i je oswoić.

Dzięki pełnemu zrozumienia, czułości i wrażliwości podejściu, terapeuta Gestalt prowadzi Klienta w stronę odkrywania przez niego samego swojego prawdziwego ja. Jest jedynie pomocnikiem Klienta, wspiera go i podtrzymuje w dążeniu do odsłonięcia przed sobą samym tego, kim jest.

Zostaw komentarz