Czym jest psychoterapia Gestalt?

Psychoterapia indywidualna to pełne wzajemnego szacunku spotkanie Klienta (tak nazywamy Cię w Gestalt) oraz terapeuty. Ten ostatni jest Twoim towarzyszem i przewodnikiem. Słucha i zadaje pytania. Teraz, kiedy mówisz.
CZYM JEST PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA?

Psychoterapia indywidualna to pełne wzajemnego szacunku spotkanie Klienta (tak nazywamy Cię w Gestalt) oraz terapeuty. Ten ostatni jest Twoim towarzyszem i przewodnikiem. Niczego Ci nie nakazuje, nie ocenia, nie doradza. Słucha i zadaje pytania. Stawia tezy. Próbuje wydobyć od Ciebie informacje, pyta, co czujesz i jak się z tym czujesz. Teraz, kiedy mówisz.

TWOJE ODCZUCIA!

Szczególnie ważne są właśnie Twoje uczucia oraz to, żebyś jak najwięcej o nich mówił. W ten sposób, niejako po nitce do kłębka dochodzimy z czasem coraz głębiej. W terapii nazywa się to wglądem, a z mojego doświadczenia wynika, że to, co zobaczyłeś, zostanie z Tobą. Raz doświadczony wgląd uruchamia procesy, które trudno Ci będzie zatrzymać. Czasem doświadczysz niemal fizycznego bólu, czasem euforii. Na Twój stan psychiczny będzie również reagować Twoje ciało, którego Twój terapeuta również słucha – nie mniej uważnie od tego, co mówisz.

POWOLI, DO CELU

Pamiętaj jednak, że psychoterapia nie jest wyścigiem. Aby gruntownie posprzątać każdy zakamarek wielkiego domu, zetrzeć kurze z ram starych obrazów i wymieść brudy spod dywanu, potrzeba czasu. A ponieważ jest to męczące – również odpoczynku pomiędzy sesjami.

TERAPEUTA – DORADCA CZY PRZEWODNIK?

Psychoterapia indywidualna nie przyniesie Ci odpowiedzi, co zrobić w
konkretnej sytuacji. Terapeuta to nie doradca. W pewnym momencie sam wpadniesz na to co chcesz i potrzebujesz zrobić. Wówczas praca terapeuty się kończy.

Zachęcam Cię również do przeczytania bardzo ciekawego wpisu na temat psychoterapii oraz jej nurtów na blogu Michała Pasterskiego. Kilka
interesujących według mnie artykułów znajdziesz również tutaj.

PSYCHOTERAPIA INDYWIDUALNA – KILKA WAŻNYCH KWESTII

I na koniec: pamiętaj – jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze
sprawdzaj, w którym nurcie i z którym terapeutą pracuje Ci się dobrze.
Nie przywiązuj się do żadnego, jeśli masz wątpliwości co do jego
kompetencji. Na początku możesz przecież odwiedzić kilku i sprawdzić, w którym z gabinetów czujesz się najlepiej!

psychoterapia Gestalt wrocław

GESTALT W SKRÓCIE

Gestalt to jeden z głównych, uznanych nurtów w psychoterapii. Specjaliści nazywają to „modalnością”. Charakteryzuje się mocnym naciskiem na bycie „tu i teraz”, obserwowaniu swoich uczuć, doznań i potrzeb.

Gestalt na najwyższym miejscu stawia szacunek do człowieka i uznanie, że każdy z nas jest w pełni odpowiedzialny za swoje życie. I choć nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się dookoła, Gestalt pozwala poczuć nam wolność od przymusu i przywołać prawie „dziecięcą” szczerość w przyznawaniu się do niemocy bądź lęku i je oswoić.

Dzięki pełnemu zrozumienia, czułości i wrażliwości podejściu, terapeuta Gestalt prowadzi Klienta w stronę odkrywania przez niego samego swojego prawdziwego ja. Jest jedynie pomocnikiem Klienta, wspiera go i podtrzymuje w dążeniu do odsłonięcia przed sobą samym tego, kim jest.

Posty powiązane

Zostaw komentarz