Biblioteka Gestalt

Tak, jak o psychologii w ogóle pisze się mnóstwo prac, tak o Gestalcie powstaje ich zdecydowanie za mało. Tym bardziej cieszę się z faktu, że gestaltysci konsolidują swoją wiedzę w ramach portalu, do którego po prostu warto sięgnąć.

Słyszałem o wielu projektach, w ramach których psychoterapeuci mieli wzajemnie wymieniać się wiedzą. Z części z nich korzystam, część umarła na skutek – zapewne – braku czasu lub zaangażowania twórców. Tym bardziej ucieszyłem się, kiedy usłyszałem o projekcie „Biblioteka Gestalt”, który gromadzi i rozpowszechnia materiały dotyczące podejścia Gestalt, które dostępne są w domenie publicznej.

Ogrom literatury psychologicznej nie równa się niestety olbrzymiej ilości literatury dla psychoterapeutów. Pośród mniej lub bardziej wartościowych poradników, ukazuje się i niestety często pozostaje niezauważonymi, wiele prac czy artykułów adresowanych do terapeutów pracujących w konkretnych modalnościach. Gestalt pozostawał do tej pory nieco w tyle, być może dlatego, że jest to modalność stosunkowo oporna na ubieranie jej w ramy naukowego podejścia.

Od pewnego czasu jednak to się zmienia. Polskie i międzynarodowe środowisko gestaltystów coraz bardziej stara się przybliżyć nasze podejście końcowemu odbiorcy, ale również posługuje się metodami badawczymi i eksperymentalnymi, wzbogacając tę ulotną dziedzinę wiedzy, jaką jest psychoterapia.

Od pewnego czasu funkcjonuje w internecie dosyć prężny, prywatny projekt Biblioteka Gestalt. Zgodnie z założeniami twórców, ma być to miejsce wymiany, ale co najważniejsze, gromadzenia materiałów dostępnych w domenie publicznej, które odnoszą się bezpośrednio do modalności Gestalt.

Portal niedawno rozpoczął działalność, niemniej już teraz można znaleźć tam wartościowe teksty czy podcasty dotykające psychoterapii Gestalt. Z tygodnia na tydzień katalog dostępnych dzieł powiększa się, dając nam – psychoterapeutom – dostęp do trudno dostępnych do tej pory prac i oszczędzając czas poświęcany na zadawanie pytań wyszukiwarkom. Wiele z dostępnych tam linków może również zainteresować Ciebie jako klienta lub przyszłego klienta gestaltowego gabinetu psychoterapii. A może po prostu jako studenta czy pasjonata tej tematyki.

Warto zaglądać do tego portalu i kibicować mu w przyszłym rozwoju. Mam szczerą nadzieję, że z czasem przerodzi się w podstawowe źródło wiedzy dla psychoterapeutów Gestalt.

Portal znajdziesz pod tym linkiem: http://bibliotekagestalt.pl/

 
 
Biblioteka Gestalt

Posty powiązane

Zostaw komentarz